JAN WOJCIECH DŁUGOSZ

Kancelaria Adwokacka

+48 601 626 514

bwdlugosz@poczta.onet.pl

Ul. 3 maja 35/6

87-800 Włocławek

Pon - Pt 8:30-18:00

Sobota kontakt pod telefonem

Spadki i dziedziczenie

Czy wiesz, że jeśli Spadkodawca sporządził testament, ale pominął w nim Ciebie, a należysz do określonego kręgu rodzinnego, to nie wszystko jest już stracone?

O tym i o innych zawiłościach dziedziczenia poinformuje Ciebie Kancelaria wyliczając często skomplikowany sposób określenia Twojego udziału w spadku.

Co to jest dział spadku? To określenie wartości majątku jaki wchodzi w skład spadku oraz jego podział pomiędzy spadkobierców.

Dlaczego to są często skomplikowane sprawy? Przede wszystkim dlatego, że spadkobiercy często występują o dział spadku po wielu latach od śmierci spadkodawcy, często trzeba rozliczyć jakie nakłady na masę spadkową poczynił każdy spadkobierca, kto z nich jakie długi spadkowe spłacił, jakie darowizny i na czyją rzecz poczynił za życia spadkodawca. Wszelkie tego typu działania Kancelaria musi sprawdzić, przeanalizować, zgromadzić dowody, dokonać wyliczeń i przeprowadzić postępowanie o dział spadku przed Sądem.

Adwokat będzie pomocny w dużej mierze także w sprawach, w których inny członek rodziny zmierza do wykluczenia niektórych osób z tego grona przez podważenie ich uprawnień. Może również udzielić porady co do formy, konsekwencji czy zasadności przyjęcia lub odrzucenia spadku – np. doradzając w konkretnych okolicznościach odrzucenie dziedziczenia testamentowego na rzecz korzystniejszego dziedziczenia kodeksowego.

Spadkobierca musi również pamiętać, że postępowania o dział spadku nie następuje automatycznie po śmierci spadkodawcy, ani nie jest obowiązkowe. Następuje na wniosek spadkobiercy, stąd tym bardziej w tego rodzaju sprawach trzeba podejmować odpowiednie czynności, często pod presją upływającego czasu.

W zakresie spadków i dziedziczenia działamy m.in. w następującym zakresie:

  • stwierdzenie nabycia spadku
  • sprawy o dział spadku
  • sprawy o zachowek
  • sprawy dotyczące ważności testamentu